VİOP Nedir? Yatırım Nasıl Yapılır ?

VİOP, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nın kısaltılmış ismidir. VİOP; sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçların elektronik ortamlarda alım-satımının yapıldığı piyasalardır. Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören bir piyasa olan VİOP, Türkiye’nin ilk özel borsasıdır. VİOP’ta, futures olarak da bilinen vadeli işlemler ile opsiyon sözleşmeleri olmak üzere iki kontrat türü bulunmaktadır. Bu piyasalarda BIST30, Dolar, Euro, EUR/USD çapraz kuru, altın, Dolar/ONS altın, enerji, pay senedi vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyonlar işlem görmektedir. Son yıllarda bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında popülerlik kazanan ve işlem hacmi büyük oranda artan VİOP; kaldıraç imkânı sunması, çift yönlü işlem yapılabilmesi, stopaj uygulanmaması ve portföy çeşitlendirme olanağı sunması ile yatırım araçları içerisinde öne çıkıyor. Kaldıraçlı işlemler, yatırılan tutarın çok daha üzerinde pozisyon alınabilmesini mümkün kılarken; kâr oranını arttırdığı gibi yüksek risk de barındırmaktadır.

VİOP’ta Nasıl Yatırım Yapılır?

VİOP’ta yatırım yapabilmek için izlenmesi gereken birtakım adımlar vardır. Bunlar sırasıyla; bir aracı kurum veya bankada hesap açtırmak, risk bildirim formunu imzalamak, alım-satım kararı vermek, işlem teminatı yatırmak ve aracı kurum aracılığıyla emri borsaya iletmektir.

VİOP üyeliği bulunan bir aracı kurum veya bankada hesap açtırın.

VİOP’ta işlemler elektronik ortamda gerçekleştiği için yatırımcılar emirlerini uzaktan erişim bağlantısı aracılığıyla iletirler.

Risk Bildirim Formunu imzalayın.

Risk Bildirim Formu; VİOP’ta işlem yapmak isteyen tüm gerçek ve tüzel kişiler tarafından imzalanması zorunlu tutulan, Sermaye Piyasası Kurulunca belirlenmiş bir belgedir.

Alım-satım kararı verin.

Piyasadaki gelişmeleri göz önünde bulundurarak gerçekleştireceğiniz alım veya satım işleminin kararını vermeniz gerekmektedir.

İşlem teminatını yatırın.

Piyasada işlem sonrasında yapılan risk kontrolünden geçebilmek için Takasbank tarafından belirlenmiş olan miktarı hesabınızda bulundurmalısınız. Hesabınızdaki miktarın, söz konusu tutarın altında kalması halinde hesabınız için teminat tamamlama çağrısı yapılır.

Aracı kurum veya banka aracılığıyla emrinizi borsaya iletin.

Verdiğiniz emirde; kaç adet sözleşme aldığınızı/sattığınızı, aldığınız/sattığınız sözleşmeyi, sözleşmeyi almak ya da satmak istediğiniz fiyatı ve emir türünü, yöntemini ve süresini belirtmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.