26 Şubat 2019 Salı Ekonomi Haberleri

Dün ticaret savaşları konusu parite açısından gündemin en üst sıralarında yer aldı. Geçtiğimiz hafta; ABD ile Çin arasında gerçekleştirilen müzakerelerin olumlu sonuç vermesi sonrası ABD Başkanı Donald Trump’tan gelen açıklamalar küresel risk iştahını artırarak parite tarafında alış yönlü işlemlere neden oldu. Trump yaptığı açıklamalarda: anlaşmaya çok yakın olduklarını vurgulayarak 1 Mart’ta bitecek olan ateşkes kararını erteleyeceğini duyurdu.

Avrupa tarafında ise; Brexit’e yönelik haber akışlarının yanı sıra Avrupa’nın sorunlu ekonomileri arasında yer alan İtalya’nın iktidardaki koalisyon ortaklarından Beş Yıldız Hareketi’nin ilerleyen günlerde önemli bir haber duyuracağına ilişkin çıkan spekülasyonlar dikkat çekti. Özellikle çıkan bu haber akışları son günlerde ülke içerisinde yoğun bir şekilde tartışma konusu haline gelen erken seçim senaryosunu akıllara getirirken bu durum gün içinde güçlenen Euro varlıklarını geçici de olsa baskıladı. Akşam saatlerinde ise Britanya tarafında İşçi Partisi’nden gelen açıklamalar yeniden

Euro’yu güçlendirdi. Bugün dikkatlerimiz yine küresel risklerin üzerinde olacak. Ayrıca, FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yapacağı ‘’1. Yarı Yıl Para Politikası Raporu Sunumu’’ da oynaklığa neden olabilir. Ekonomik takvimde ise; Almanya’dan GFK Tüketici Güven Endeksi, ABD’den İnşaat İzinleri, Konut Başlangıçları, S&P Case Shiller Konut Endeksi ve Conference Board Tüketici Güveni açıklanacak.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 1.1370, 1.1390, 1.1410, 1.1425, 1.1445

Destekler: 1.1345, 1.1330, 1.1300, 1.1285, 1.1265

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.