24 Mayıs 2018 Ekonomik Gelişmeler

Fed tutanaklarında, birçok Fed yetkilisinin gelecek faiz artırımının “yakında” olmasının uygun olabileceği görüşünü paylaştığı aktarıldı. Tutanaklarda, “Ekonomik görünüm bir başka faiz artışının yakında yapılabileceğini destekliyor” denildi. Tutanaklarda enflasyon hedefini hafifçe geçmenin sorun olmayacağının sinyalleri verildi ve sıkılaşmanın “agresifleşmesi” konusunda aceleye gerek olmadığı ifade edildi. 1-2 Mayıs’ta gerçekleştirilen FOMC toplantısının tutanaklarında, “Gelecek verinin geniş anlamda ekonomik görünümü doğrulayıp doğrulamayacağı değerlendirildi. Komite için politika gevşekliğine son vermek adına yakın bir zamanda adım atmak uygun olabilir” ifadeleri yer aldı.Komite tutanaklarında ayrıca, “Enflasyonun yüzde 2 üzerine biraz çıkması komitenin simetrik enflasyon hedefiyle uyumlu ve uzun vadedeki enflasyon hedefini tutturmada destekleyici olabilir” denildi.”Fed’in Haziran ayındaki toplantıda faiz artışı yapacağı yolunda olduğu doğrulanırken, Fed yetkilileri sürekli temele oturtulmuş biçimde enflasyon hedefine ulaşıldığına ilişkin zafer ilan etmede gönülsüz görünüyor” yorumları yapıldı.

ABD’de IHS Markit öncü imalat PMI Endeksi Nisan’daki 56.5 seviyesinden 56.6’ya yükseldi. Beklenti 56.5’ti. Hizmet PMI Endeksi ise 54.6’dan 55.7’e yükselerek beklentiyi aştı. Son 3 ayın en yüksek seviyesini kaydeden veriye ilişkin beklenti 55 olarak belirlenmişti.

ABD’de Nisan ayında konut satışları beklentilerin altında kalarak geriledi. Konut satışları 680 bin olan beklentilerin altında kaldı ve 662 bin olarak gerçekleşti. Satışlar bir önceki aya göre yüzde 1.5 azaldı.

Euro Bölgesi’nde mayıs ayı öncü bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), 54,1 puanla son 18 ayın en düşük seviyesine geriledi.Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics’in öncü verilerine göre, Euro Bölgesi bileşik PMI nisanda 55,1 iken mayısta 54,1 puana indi. Son 18 ayın en düşük seviyesini gören endeks, 55,1 puanlık piyasa beklentisinin de altında gerçekleşti.
Almanya ekonomisinde hız, Mayıs ayında daha da azalarak büyümedeki zayıflamaya ilişkin endişeleri artırdı. IHS Markit tarafından çarşamba günü açıklanan veriye göre, ülkede imalat ve hizmet sektörleri göstergeleri, Nisan ayında düştü ve beklentinin altında kaldI.Bileşik PMI, Nisan ayında 54.6’dan 53.1’e inerek 20 ayın en düşük değerini aldı.
İngiltere’de tüketici fiyatlarındaki artış, Nisan ayında 13 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ucuz hava yolu biletleri, yükselen petrol fiyatlarını dengeledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını yüzde 13.5’den yüzde 16.5’ye yükseltti. Gecelik faiz oranları, değiştirilmedi. Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.