20 Şubat 2019 Çarşamba Ekonomi Haberleri

Brexit’e yönelik gün içerisinde gelen açıklamalar parite tarafında dün de fiyatlamaları etkiledi. Britanya Başbakanı Theresa May’in, bütün olumsuzluklara rağmen AB ile anlaşma sağlayabilmek için gösterdiği çabanın yanı sıra dün İngiltere Brexit Bakanı Steve Barclay ile AB Brexit Baş Müzakerecisi

Michael Barnier arasında yapılan toplantının çok verimli geçtiğine ilişkin gelen haber akışları Sterlin’i kısmen rahatlattı. Öte yandan İş Dünyası Bakanı Clark’ın: ‘’Brexit anlaşması son dakika da değil, en kısa zamanda gelmeli. Üzerinde durduğumuz düzenli Brexit’tir’’ şeklindeki söylemleri ise dikkat çekiciydi. ABD tarafında ise AB ile otomotiv sektörü üzerinden başlaması muhtemel ticaret savaşları konusu sabah saatlerinde piyasalar üzerinde etkili olurken, akşam saatlerinde Başkan Trump’ın: Çin ile yapılan müzakerelere ilişkin pozitif söylemleri ile küresel risk iştahı tekrar artış gösterdi ve paritede yukarı yönlü ataklar ivmelendi. Bugün dikkatlerimiz; Birleşik Krallık yetkilileri ile AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker arasında bir kez daha yapılacak görüşmelerde olacak.

ABD tarafında ise; bir yandan ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler takip edilecekken, diğer yandan ise FED yetkililerinden gelecek açıklamalar ve Ocak sonunda yapılan FOMC toplantılarına dair açıklanacak tutanaklar kritik olacak.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 1.3080, 1.3100, 1.3135, 1.3150, 1.3165

Destekler: 1.3050, 1.3020, 1.2990, 1.2960, 1.2940

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.