19 Şubat 2019 Salı Ekonomi Haberleri

Dün ABD tarafının kapalı olmasıyla birlikte düşük işlem hacmi görülse de; geçtiğimiz hafta ABD ile Çin arasında gerçekleştirilen müzakereler sonrası ticaret savaşlarına yönelik oluşan iyimserlik piyasadaki risk iştahını artırarak parite tarafında alış yönlü işlemlere neden oldu. Dün ayrıca Almanya Merkez Bankası’nın yayınladığı aylık raporda; büyümedeki yavaşlamaya rağmen resesyon ihtimalinin zayıf olduğuna ilişkin yer alan ibareler de paritedeki toparlanma hareketlerini destekler nitelikteydi. Ancak; ABD Ticaret Bakanlığı’nın,

Başkan Donald Trump’a AB’den alınan araç ve araç parçalarına, hızlı bir şekilde ek tarife artışına ihtiyaç olup olmadığına ilişkin yazdığı tavsiye mektubu, “ticaret savaşlarında yeni bir cephe mi açılıyor?” sorularını beraberinde getirdi ve parite tarafındaki yukarı yönlü hareketleri sınırladı.

Ayrıca, ECB Baş Ekonomisti Peter Praet’in söylemleri de akşam saatlerinden itibaren Euro üzerinde yine baskı unsuru oluşturdu. Bugün, ABD tarafında tatilin bitmesiyle birlikte oynaklık düzeyinde yeniden artış görülebilir. Parite gündeminde ise; Ticaret Savaşları ve Brexit meseleleri yine ön planda olacak. Veri takviminde de Avrupa’dan takip edeceğimiz; ZEW Endeksleri fiyatlamalar üzerinde önemli olabilir.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 1.1300, 1.1330, 1.1345, 1.1370, 1.1390

Destekler: 1.1285, 1.1265, 1.1240, 1.1215, 1.1190

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.