13 Şubat 2019 Çarşamba Ekonomi Haberleri

Perşembe günü başlayacak olan ve merakla beklenen ABD-Çin ticaret görüşmeleri öncesi ABD Başkanı Donald Trump’tan dün gelen açıklamalar ile Brexit tarafında yaşanan stabilite; piyasalardaki risk iştahını artırarak parite tarafında alış yönlü işlemlere neden oldu.

Trump yaptığı açıklamalarda: Çin’in zor bir zaman yaşamasını istemediklerini ve ticaret konusunda büyük bir anlaşma yapmak istediklerinden bahsetti. Brexit konusunda ise bugün (13 Şubat) yapılması düşünülen oylamanın ileri bir tarihe ertelenmesi Pound açısından olduğu gibi Euro’nun da nefes almasına olanak sağladı. Dün ayrıca majör merkez bankası başkanlarından gelen açıklamalar da gündemde en üst sıralarda yer aldı. Öncelikli olarak Almanya

Merkez Bankası Jens Weidmann tarafından gelen açıklamalar takip edilirken, özellikle olası bir krize henüz dayanıklı olmadıklarına ilişkin söylemleri ileriye dönük olarak kritikti. Akşam saatlerinde konuşan FED Başkanı Jerome Powell ise: Durgunluk ihtimalinin hiçte yüksek olmadığını vurgulamasına karşın, ‘’durgunluk durumunda ise ekonomiyi desteklemek için düşük faiz oranı kullanıyoruz’’ şeklindeki söylemleri ile ABD Doları küresel çapta değer kaybetti. Parite açısından Bugün de yine; küresel risklere ilişkin haber akışları ile merkez bankası yetkililerinden gelecek açıklamalar önemli olacak. Veri takviminde ise; Euro Bölgesi’nden Sanayi Üretimi, ABD’den Tüketici Fiyat Endeksi ve Bütçe Dengesi rakamlarını izleyeceğiz.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 1.1345, 1.1370, 1.1390, 1.1410, 1.1425

Destekler: 1.1330, 1.1300, 1.1285, 1.1265, 1.1240

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.